Chcem zažívať hrdosť. Áno, na Poprad!

Frenetický potlesk môže byť Poprade počuť aj mimo play-off. Tatranská galéria, Festival horských filmov, autorské čítania, festivaly ako VIVA ITALIA, Made in Slovakia do toho!
Priznajme si však, že Poprad je trochu komické mesto. Kedysi sebavedomé a významné miesta ako Spišská Sobota,

Veľká či priemyselné Matejovce prišli s nástupom železnice o svoju slávu. Z popola povstal maličký Poprad, ktorý ich za socializmu úplne pohltil – sám sa stal prestížnym obchodno-priemyselným a turistickým centrom. Do Popradu sa prisťahovalo množstvo ľudí  z okolitých obcí, no z rôznych dôvodov mesto nemalo vôľu absorbovať a zobrať ich za svojich.

Už dlhé desaťročia sa špekuluje, prečo je o tak. Riešením je hrdosť a dôvodov na ňu tu našťastie máme stále viac než dosť. Chcem pracovať na tom, aby sme na Poprad mohli byť hrdí ako na mesto vzdelanosti, inovácií, športu. Mesto s nezameniteľnou domáckou atmosférou, ktoré si dokáže zo seba spraviť srandu… Jednoducho mesto, kde sa ľuďom dobre žije.

Chcem šťastných úradníkov!

Keď musí úradník každú chvíľu vybavovať žiadosť podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, znamená to preňho vyhľadať zmluvu, opatrne sa spýtať nadriadeného, čo môže a nemôže pustiť von, začierniť riadky, skenovať, kopírovať, tlačiť.

Logicky mu neostáva čas na poriadnu prácu, a sú z toho samé nepríjemnosti.

Aby sa aj úradníci usmievali je potrebné zaviesť systém zverejňovania zmlúv na internete v strojovo čitateľnej podobe ako to určuje zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Úradník tak zmluvu raz vloží do systému a na veky vekov má pokoj. Ak sa niečo v Poprade dá zmeniť okamžite a zadarmo, je to spôsob a kvalita komunikácie s občanmi.

Chcem v Poprade žiť, nie prežívať!

Chcem rozšíriť obytný priestor i pred dvere bytov. Tých obývaných, nie prázdnych.

Žiť v meste ako je Poprad je úžasné, no niekoľko vylepšení by sa určite zišlo.

Mať dieťa v škôlke alebo škole, ktorá podporuje jeho tvorivosť a tolerantnosť. Po práci zájsť na kávu alebo večeru do reštaurácie s terasou, ktorá, keď to ľudia budú chcieť, bude otvorená aj v novembri.Presvedčiť obyvateľov, že nepotrebujeme kopírovať  Krupowki zo Zakopaného, aby sme vytvorili vlastnú popradskú  DNA a cítili dušu mesta.

Aby sme na Poprad boli hrdí, mali ho radi a chceli tu žiť. Chcem v meste vidieť podujatia z ktorých ľudia svojim záujmom a podporou vytvoria tradíciu.

Chcem veselých seniorov

Po čase budeme starí všetci. A budeme starí dlho. Je najvyšší čas, aby sme na to pripravili aj svoje mesto. Aktívne starnutie je slogan súčasnosti a vyskakuje na nás z každej druhej reklamy. Mesto ale nie je reklamná agentúra.

Upraviť chod mesta tak, aby sa v ňom seniori necítili vylúčení, nie je jednoduché. Denné centrá pre dôchodcov, zvýhodnené stravné, cestovné MHD či donášková služba by mali byť len povinnou jazdou každej samosprávy, ktoré ďalej rozvíja. Netvárme sa, že ide o nadštandard, tieto služby majú byť samozrejmosťou.

Som ale presvedčený, že najviac seniorov poteší, keď uvidia, že sa v našom meste darí mladým ľuďom. Že tu môžu pekne žiť, pracovať a bývať. Fakt, že mesto starne, 12 rokov po sebe nám počet obyvateľov neustále klesá, mladí utekajú do väčších miest a zahraničia a tu na nich stále číha ich 30% nezamestnanosť, je veľmi zlou víziou do budúcnosti aj pre miestnych seniorov. Pretože práve blízkosť a prítomnosť mladších členov rodiny, pravidelné stretnutia a pevné vzťahy vysoko prevážia vianoční príspevok i rôzne dary a sladké sľuby od politikov, ktorými si kupujú ich hlasy pred každými voľbami. Politik expiruje, no rodina má budúcnosť.

SMART mesto – áno, ale…

Nik nechce byť za hlúpeho. Aj to by mohol byť jeden z dôvodov, prečo sa dnes výraz smart city šíri svetom a mestá sa predbiehajú, kto si ním skôr doplní svoj erb. Putuje urbanistickými, technologickými, marketingovými i turistickými konferenciami, a všade prítomných presviedča, že ak nie si SMART, nie si trendy a v skutočnosti neriešiš potreby ľudí. No myslím, že najmä spojenie bystrých ľudských mozgov prináša rozhodnutia, ktoré ľuďom uľahčia a spríjemnia život v meste.

Poprad tiež môže byť smart, no nepotrebuje si to objednať a nechať urobiť na kľúč. A prehliadnuť pri tom všetky múdre riešenia, ktoré všetci už dnes máme po ruke.

Som techno optimista, no zo slova smart mám aj obavy. Technológie môžu mestám veľmi pomôcť, ale treba vopred dôkladne premyslieť ako, inak to opäť budú len vyhodené peniaze či dokonca hrozba. Ak má mesto plniť funkciu bezpečného, pohodového, kultúrneho a tvorivého miesta pre život, aj podvedome sa dá vycítiť, že na to treba viac ako kôpku prepojených serverov.

Vždy sa budem snažiť o najmä šťastné mesto, pretože trendy technické, inovatívne a často i drahé riešenia je možné pridať i neskôr…